STM32F051K6U7
Part Number: STM32F051K6U7
Manufacturer: STMicroelectronics
Qty Available:
Description: MCU 32-bit ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V 32-Pin UFQFPN EP Frame
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number STM32F051K6U7 Available.
MCU 32-bit ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V 32-Pin UFQFPN EP Frame
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package UFQFPN
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Core Architecture ARM
Data Bus Width 32 b
Flash Memory Size 32 kB
Frequency 48 MHz
Interface HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Max Frequency 48 MHz
Max Operating Temperature 105 °C
Max Power Dissipation 526 mW
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 32 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2 V
Nominal Supply Current 1.7 µA
Number of A/D Converters 1
Number of ADC Channels 13
Number of Channels 10
Number of D/A Converters 1
Number of I2C Channels 1
Number of I/Os 27
Number of Programmable I/O 27
Number of PWM Channels 6
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 1
Number of USART Channels 2
Operating Supply Voltage 3.3 V
Oscillator Type Internal
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
RAM Size 8 kB
Watchdog Timer Yes
Height 550 µm
Length 5.1 mm
Width 5.1 mm