Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STL65DN3LLH5
STL65DN3LLH5
| Part Number: | STL65DN3LLH5 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STL65DN3LLH5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual N-Channel 30 V 0.0065 Ohm SMT STripFET V Power MosFet - PowerFLAT 5x6 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STL65DN3LLH5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual N-Channel 30 V 0.0065 Ohm SMT STripFET V Power MosFet - PowerFLAT 5x6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 65 A |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32 b |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30 V |
| Drain to Source Resistance | 5.9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Element Configuration | Dual |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 22 V |
| Input Capacitance | 1.5 nF |
| Interface | CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB |
| Max Frequency | 120 MHz |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 60 W |
| Memory Size | 768 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Programmable I/O | 114 |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Power Dissipation | 60 W |
| RAM Size | 132 kB |
| Rds On Max | 6.5 mΩ |
| Resistance | 6.5 MΩ |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for STMicroelectronics STL65DN3LLH5
| Datasheet | View & Download STL65DN3LLH5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STL65DN3LLH5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the resistance of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

