Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STL16N60M2
STL16N60M2
| Part Number: | STL16N60M2 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STL16N60M2 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 600 V, 0.29 Ohm typ., 8 A MDmesh M2 Power MOSFET in a PowerFLAT 5x6 HV package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STL16N60M2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 600 V, 0.29 Ohm typ., 8 A MDmesh M2 Power MOSFET in a PowerFLAT 5x6 HV package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance | 704 pF |
| Max Power Dissipation | 52 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 355 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
Documentation for STMicroelectronics STL16N60M2
| Datasheet | View & Download STL16N60M2 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the maximum continuous drain current of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.