Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STF31N65M5
STF31N65M5
| Part Number: | STF31N65M5 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STF31N65M5 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 650 V, 0.124 Ohm typ., 22 A MDmesh M5 Power MOSFET in TO-220FP package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STF31N65M5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 650 V, 0.124 Ohm typ., 22 A MDmesh M5 Power MOSFET in TO-220FP package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 22 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 650 V |
| Drain to Source Resistance | 148 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Element Configuration | Single |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Input Capacitance | 816 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 30 W |
| Rds On Max | 148 mΩ |
| Resistance | 148 mΩ |
| Turn-Off Delay Time | 46 ns |
| Turn-On Delay Time | 46 ns |
| Height | 16.4 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STF31N65M5
| Datasheet | View & Download STF31N65M5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STF31N65M5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STF31N65M5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum power dissipation of the product?
What is the price of the product?
What is the product being described?
What is the drain to source resistance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


