Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD3NK60ZT4
STD3NK60ZT4
| Part Number: | STD3NK60ZT4 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD3NK60ZT4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor MOSFET N-CH 600V 2.4A 3-Pin (2+Tab) DPAK T/R |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD3NK60ZT4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor MOSFET N-CH 600V 2.4A 3-Pin (2+Tab) DPAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.4 A |
| Current Rating | 2.4 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600 V |
| Drain to Source Resistance | 3.6 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 14 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 311 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 3.75 V |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 45 W |
| Rds On Max | 3.6 Ω |
| Resistance | 3.6 Ω |
| Rise Time | 14 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 3.75 V |
| Turn-Off Delay Time | 19 ns |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Height | 2.4 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 6.2 mm |
Documentation for STMicroelectronics STD3NK60ZT4
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD3NK60ZT4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
How many pins does the transistor have?
What is the voltage rating of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





