Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD30PF03LT4
STD30PF03LT4
| Part Number: | STD30PF03LT4 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD30PF03LT4 |
| Qty Available: | |
| Description: | P-channel 30V - 0.025 Ohm - 24A Stripfet™ II Power Mosfet |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD30PF03LT4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
P-channel 30V - 0.025 Ohm - 24A Stripfet™ II Power Mosfet
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 24 A |
| Current Rating | -24 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -30 V |
| Drain to Source Resistance | 32 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 26 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Input Capacitance | 1.67 nF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 70 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 1 V |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Power Dissipation | 70 W |
| Rds On Max | 28 mΩ |
| Resistance | 28 mΩ |
| Rise Time | 122 ns |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Turn-Off Delay Time | 36 ns |
| Turn-On Delay Time | 64 ns |
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Height | 2.4 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 6.2 mm |
Documentation for STMicroelectronics STD30PF03LT4
| Datasheet | View & Download STD30PF03LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD30PF03LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD30PF03LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD30PF03LT4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of semiconductor?
What is the drain to source resistance?
What is the maximum power dissipation?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




