Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD30PF03L-1
STD30PF03L-1
| Part Number: | STD30PF03L-1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD30PF03L-1 |
| Qty Available: | |
| Description: | P-channel 30V - 0.025 Ohm - 24A Stripfet™ II Power Mosfet |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD30PF03L-1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
P-channel 30V - 0.025 Ohm - 24A Stripfet™ II Power Mosfet
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-251-3 |
| Mount | Through Hole |
| Continuous Drain Current (ID) | 24 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -30 V |
| Drain to Source Resistance | 32 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 26 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Input Capacitance | 1.67 nF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 70 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Power Dissipation | 70 W |
| Rds On Max | 28 mΩ |
| Rise Time | 122 ns |
| Turn-Off Delay Time | 36 ns |
Documentation for STMicroelectronics STD30PF03L-1
| Datasheet | View & Download STD30PF03L-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD30PF03L-1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the voltage rating of the transistor?
What is the maximum continuous drain current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.