Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD25NF10LT4
STD25NF10LT4
| Part Number: | STD25NF10LT4 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD25NF10LT4 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-Channel 100 V 0.035 Ohm Surface Mount STripFET II Power MosFet - TO-252-3 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STD25NF10LT4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-Channel 100 V 0.035 Ohm Surface Mount STripFET II Power MosFet - TO-252-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 25 A |
| Current | 17 A |
| Current Rating | 25 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100 V |
| Drain to Source Resistance | 30 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Input Capacitance | 1.71 nF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 100 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 100 W |
| Rds On Max | 35 mΩ |
| Resistance | 35 mΩ |
| Rise Time | 40 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 2.5 V |
| Turn-Off Delay Time | 58 ns |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Voltage | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 2.4 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 6.2 mm |
Documentation for STMicroelectronics STD25NF10LT4
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STD25NF10LT4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the power MOSFET?
What is the on-state resistance of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




