Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STB60NF06LT4
STB60NF06LT4
| Part Number: | STB60NF06LT4 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STB60NF06LT4 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 60 V, 0.012 Ohm typ., 60 A STripFET II Power MOSFET in a D2PAK package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STB60NF06LT4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 60 V, 0.012 Ohm typ., 60 A STripFET II Power MOSFET in a D2PAK package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | D2PAK |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Current Rating | 60 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60 V |
| Drain to Source Resistance | 14 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 30 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 15 V |
| Input Capacitance | 2 nF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 110 W |
| Rds On Max | 14 mΩ |
| Resistance | 16 mΩ |
| Rise Time | 220 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Turn-Off Delay Time | 55 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Height | 4.6 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 9.35 mm |
Documentation for STMicroelectronics STB60NF06LT4
| Datasheet | View & Download STB60NF06LT4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB60NF06LT4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the on-resistance of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





