Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STB120NF10T4
STB120NF10T4
| Part Number: | STB120NF10T4 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STB120NF10T4 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 100 V, 0.009 Ohm, 110 A, STripFET(TM) II Power MOSFET in D2PAK package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STB120NF10T4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 100 V, 0.009 Ohm, 110 A, STripFET(TM) II Power MOSFET in D2PAK package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | D2PAK |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 13.607771 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 110 A |
| Current Rating | 120 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100 V |
| Drain to Source Resistance | 10.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 68 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 5.2 nF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 312 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 312 W |
| Rds On Max | 10.5 mΩ |
| Resistance | 10.5 mΩ |
| Rise Time | 90 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-Off Delay Time | 132 ns |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 4.6 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 9.35 mm |
Documentation for STMicroelectronics STB120NF10T4
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STB120NF10T4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for STMicroelectronics STB120NF10T4?
What is the maximum continuous drain current of STMicroelectronics STB120NF10T4?
What is the package type of STMicroelectronics STB120NF10T4?
What is the weight of STMicroelectronics STB120NF10T4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







