Integrated Circuits (ICs) > STA339BWTR
STA339BWTR
| Part Number: | STA339BWTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > STA339BWTR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.1-channel high-efficiency digital audio system, 26V, 20W, PowerSSO-36, Tape and Reel |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > STA339BWTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.1-channel high-efficiency digital audio system, 26V, 20W, PowerSSO-36, Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Gain | 48 dB |
| Interface | I2C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 52 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Output Power | 16 W |
| Packaging | Tape and Reel |
| Height | 2.4 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STA339BWTR
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download STA339BWTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the product's model number?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



