Passive Components > Transformers > ST7010T
ST7010T
| Part Number: | ST7010T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > ST7010T |
| Qty Available: | |
| Description: | Transformer Misc 1CT: 1CT/1CT: 1.41CT 2000Vrms 11.61X9.53X5.91mm Gull Wing Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > ST7010T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transformer Misc 1CT: 1CT/1CT: 1.41CT 2000Vrms 11.61X9.53X5.91mm Gull Wing Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 9.53 mm |
| Height | 5.91 mm |
| Length | 11.61 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Pulse ST7010T
| Datasheet | View & Download ST7010T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Pulse ST7010T transformer?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the Pulse ST7010T transformer?
What are the alternate names for Pulse Electronics, the manufacturer of the ST7010T transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.