Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ST662ACD-TR
ST662ACD-TR
| Part Number: | ST662ACD-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ST662ACD-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | ST662 Series 30 mA Regulated Charge Pump DC-DC Converter for Flash Memory SOIC-8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ST662ACD-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ST662 Series 30 mA Regulated Charge Pump DC-DC Converter for Flash Memory SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 506.605978 mg |
| Efficiency | 72 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 30 mA |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics ST662ACD-TR
| Datasheet | View & Download ST662ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST662ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST662ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST662ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST662ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST662ACD-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the input voltage range for the ST662ACD-TR?
What is the function of the ST662ACD-TR?
Does the ST662ACD-TR have synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




