Connectors > ST40X-24S-CV-30-
ST40X-24S-CV(30)
| Part Number: | ST40X-24S-CV(30) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > ST40X-24S-CV-30- |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface Connectors for Portable Terminal Devices, -30 to 80 ℃, RoHS |
PCX has Hirose Connectors > ST40X-24S-CV-30- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface Connectors for Portable Terminal Devices, -30 to 80 ℃, RoHS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 24 |
| Connector Type | Non-Gendered, Plug, Solder |
| Contact Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Current Rating | 500 mA |
| Features | Shielded |
| Gender | Male |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Pitch | 508 µm |
Documentation for Hirose ST40X-24S-CV(30)
| Datasheet | View & Download ST40X-24S-CV-30- Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST40X-24S-CV-30- Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST40X-24S-CV-30- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ST40X-24S-CV-30- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ST40X-24S-CV-30- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the temperature range for this product?
Is this product RoHS compliant?
What is the number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

