Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ST232ABDR
ST232ABDR
| Part Number: | ST232ABDR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ST232ABDR |
| Qty Available: | |
| Description: | ST232AB Series 5 V 400 kbps Low Power RS-232 Driver and Receiver -SOIC-16 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ST232ABDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ST232AB Series 5 V 400 kbps Low Power RS-232 Driver and Receiver -SOIC-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 400 kbps |
| ESD Protection | No |
| Interface | RS-232 |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.64 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics ST232ABDR
| Datasheet | View & Download ST232ABDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST232ABDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST232ABDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST232ABDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST232ABDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the data rate of the interface?
How many drivers and receivers does the product have?
What is the supply voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






