Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ST202EBDR
ST202EBDR
| Part Number: | ST202EBDR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ST202EBDR |
| Qty Available: | |
| Description: | 15KV Esd Protected 5V RS-232 Transceiver, [-40OC, 85OC] Temperature Range |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ST202EBDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
15KV Esd Protected 5V RS-232 Transceiver, [-40OC, 85OC] Temperature Range
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 400 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Interface | RS-232 |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics ST202EBDR
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ST202EBDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to STMicroelectronics ST202EBDR?
Is ST202EBDR RoHS compliant?
What is the temperature range for ST202EBDR?
What is the logic type for ST202EBDR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








