           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > ST201C476MAL10
ST201C476MAL10
Part Number: ST201C476MAL10
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > ST201C476MAL10
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 47uF 100V X7R 20% 10 Stacked 125°C
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ST201C476MAL10 Available.
Cap Ceramic 47uF 100V X7R 20% 10 Stacked 125°C
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Capacitance 47 µF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 20 %
Voltage Rating 100 V
Length 26.04 mm