Electronic Component
ST10F168-Q3
| Part Number: | ST10F168-Q3 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-BIT, Flash, 25MHZ, Microcontroller, PQFP144, 28 X 28 Mm, Plastic, QFP-144 |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-BIT, Flash, 25MHZ, Microcontroller, PQFP144, 28 X 28 Mm, Plastic, QFP-144
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | CAN |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 256 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 8 kB |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
