Connectors > SSW-128-24-L-D
SSW-128-24-L-D
| Part Number: | SSW-128-24-L-D |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SSW-128-24-L-D |
| Qty Available: | |
| Description: | Board to Board & Mezzanine Connectors Tiger Buy Socket Strip with PCB Tails, .100 Pitch |
PCX has Samtec Connectors > SSW-128-24-L-D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board to Board & Mezzanine Connectors Tiger Buy Socket Strip with PCB Tails, .100 Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating (AC) | 465 V |
| Voltage Rating (DC) | 655 V |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec SSW-128-24-L-D
| Technical Drawing | View & Download SSW-128-24-L-D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SSW-128-24-L-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSW-128-24-L-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSW-128-24-L-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSW-128-24-L-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSW-128-24-L-D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the connector?
What is the voltage rating for AC and DC?
What is the lead pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.