           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST26WF080B-104I-MF
SST26WF080B-104I/MF
Part Number: SST26WF080B-104I/MF
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST26WF080B-104I-MF
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial-SPI 1.8V 8M-bit 8M/4M/2M x 1/2-bit/4-bit 8ns 8-Pin WDFN EP Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SST26WF080B-104I/MF Available.
NOR Flash Serial-SPI 1.8V 8M-bit 8M/4M/2M x 1/2-bit/4-bit 8ns 8-Pin WDFN EP Tube
Number of Pins 8
Density 8 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 1.95 V
Memory Size 8 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.65 V
Operating Supply Voltage 1.8 V