           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST26VF064B-104I-SM
SST26VF064B-104I/SM
Part Number: SST26VF064B-104I/SM
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST26VF064B-104I-SM
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SST26VF064B-104I/SM Available.
Flash Memory, 64Mb 2.7-3.6V SQI Flash Memory, | Microchip Technology Inc. SST26VF064B-104I/SM
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 8 ns
Ambient Temperature Range High 85 °C
Density 64 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 8 MB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Operating Supply Voltage 3 V
Page Size 256 B
Height 1.98 mm
Length 5.26 mm
Width 5.25 mm