           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST26VF016B-104I-SM
SST26VF016B-104I/SM
Part Number: SST26VF016B-104I/SM
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST26VF016B-104I-SM
Qty Available:
Description: Flash Memory 16 Mbit SQI 3.0V 8-Pin SOIJ | Microchip Technology Inc. SST26VF016B-104I/SM
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SST26VF016B-104I/SM Available.
Flash Memory 16 Mbit SQI 3.0V 8-Pin SOIJ | Microchip Technology Inc. SST26VF016B-104I/SM
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Ambient Temperature Range High 85 °C
Density 16 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 2 MB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 8 mA
Page Size 256 B
Schedule B 8542320050
Height 1.98 mm
Length 5.26 mm
Width 5.25 mm