           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST25VF032B-80-4I-S2AF
SST25VF032B-80-4I-S2AF
Part Number: SST25VF032B-80-4I-S2AF
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST25VF032B-80-4I-S2AF
Qty Available:
Description: Flash Serial-SPI 3.3V 32Mbit 4M x 8bit 6ns 8-Pin SOIC Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SST25VF032B-80-4I-S2AF Available.
Flash Serial-SPI 3.3V 32Mbit 4M x 8bit 6ns 8-Pin SOIC Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Number of Pins 8
Weight 540.001716 mg
Access Time 6 ns
Address Bus Width 1 b
Data Bus Width 8 b
Density 32 Mb
Frequency 80 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 80 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Current 25 mA
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 4 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 25 mA
Operating Supply Voltage 3.3 V
Sync/Async Synchronous
Word Size 8 b
Height 1.91 mm
Length 5.4 mm
Width 5.4 mm
Case/Package SOIC
Number of Pins 8
Weight 540.001716 mg
Access Time 6 ns
Address Bus Width 1 b
Data Bus Width 8 b
Density 32 Mb
Frequency 80 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 80 MHz
Max Supply Current 25 mA
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 4 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 25 mA
Operating Supply Voltage 3.3 V
Sync/Async Synchronous
Word Size 8 b
Height 1.91 mm
Length 5.4 mm
Width 5.4 mm