           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST25VF016B-50-4I-S2AF
SST25VF016B-50-4I-S2AF
Part Number: SST25VF016B-50-4I-S2AF
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > SST25VF016B-50-4I-S2AF
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial-SPI 3.3V 16M-bit 2M x 8 8ns 8-Pin SOIC Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SST25VF016B-50-4I-S2AF Available.
NOR Flash Serial-SPI 3.3V 16M-bit 2M x 8 8ns 8-Pin SOIC Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Gold
Number of Pins 8
Access Time 8 ns
Address Bus Width 1 b
Data Bus Width 8 b
Density 16 Mb
Frequency 50 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 50 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 2 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 15 mA
Operating Supply Voltage 3.3 V
Schedule B 8542320050
Sync/Async Synchronous
Word Size 8 b
Height 1.91 mm
Length 5.4 mm
Width 5.4 mm