Connectors > SSM-110-F-DV
SSM-110-F-DV
| Part Number: | SSM-110-F-DV |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SSM-110-F-DV |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector, Rcpt, 20Pos, 2Row, 2.54Mm Rohs Compliant: Yes |Samtec SSM-110-F-DV |
PCX has Samtec Connectors > SSM-110-F-DV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector, Rcpt, 20Pos, 2Row, 2.54Mm Rohs Compliant: Yes |Samtec SSM-110-F-DV
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 6.9 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 475 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.08 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec SSM-110-F-DV
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SSM-110-F-DV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SSM-110-F-DV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-110-F-DV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this connector?
Is this connector RoHS compliant?
What is the pitch of this connector?
How many positions and rows does this connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

