Connectors > SSM-106-S-SH
SSM-106-S-SH
| Part Number: | SSM-106-S-SH |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SSM-106-S-SH |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Pcb Socket Strips, 0.100" Pitch Rohs Compliant: Yes |Samtec SSM-106-S-SH |
PCX has Samtec Connectors > SSM-106-S-SH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Pcb Socket Strips, 0.100" Pitch Rohs Compliant: Yes |Samtec SSM-106-S-SH
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 6.9 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 450 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Horizontal |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Depth | 8.13 mm |
| Length | 15.24 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 8.13 mm |
Documentation for Samtec SSM-106-S-SH
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SSM-106-S-SH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-106-S-SH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the surface mount PCB socket strips?
What is the color of the housing?
What is the maximum current rating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

