Connectors > SSM-105-S-DV
SSM-105-S-DV
| Part Number: | SSM-105-S-DV |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SSM-105-S-DV |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector, Rcpt, 10Pos, 2Row, 2.54Mm Rohs Compliant: Yes |Samtec SSM-105-S-DV |
PCX has Samtec Connectors > SSM-105-S-DV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector, Rcpt, 10Pos, 2Row, 2.54Mm Rohs Compliant: Yes |Samtec SSM-105-S-DV
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Height | 7.37 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Width | 5.08 mm |
Documentation for Samtec SSM-105-S-DV
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SSM-105-S-DV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-105-S-DV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
Is the Samtec SSM-105-S-DV RoHS compliant?
What are the technical specifications of the Samtec SSM-105-S-DV connector?
Are there any alternate parts available for the Samtec SSM-105-S-DV connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

