Connectors > SSM-102-L-SH
SSM-102-L-SH
| Part Number: | SSM-102-L-SH |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SSM-102-L-SH |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Surface Mount PCB Socket Strips, .100 pitch |
PCX has Samtec Connectors > SSM-102-L-SH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Surface Mount PCB Socket Strips, .100 pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 6.9 A |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 6.9 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 450 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 450 V |
| Voltage Rating (AC) | 450 V |
| Depth | 11 mm |
| Length | 5.08 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec SSM-102-L-SH
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SSM-102-L-SH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
| Datasheet | View & Download SSM-102-L-SH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the PCB socket strips?
What is the current rating of the connector?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




