           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SQP500JB5R6
SQP500JB-5R6
Part Number: SQP500JB-5R6
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SQP500JB5R6
Qty Available:
Description: Res General Purpose Metal Oxide 5.6 Ohm 5% 5W ±300ppm/°C Cement Axial Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SQP500JB-5R6 Available.
Res General Purpose Metal Oxide 5.6 Ohm 5% 5W ±300ppm/°C Cement Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 5 W
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 5 W
Resistance 5.6 Ω
Temperature Coefficient 300 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 350 V
Length 21.9964 mm
Case/Package Axial
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Max Power Dissipation 5 W
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 5 W
Resistance 5.6 Ω
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 350 V
Length 21.9964 mm