           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SQP10AJB-30R
SQP10AJB-30R
Part Number: SQP10AJB-30R
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > SQP10AJB-30R
Qty Available:
Description: SQP FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 300ppm/C 30Ohm 10W
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SQP10AJB-30R Available.
SQP FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 300ppm/C 30Ohm 10W
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 10 W
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 10 W
Resistance 30 Ω
Temperature Coefficient 300 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 500 V
Length 48.006 mm