Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SPX2954S-L-3-3-TR
SPX2954S-L-3-3/TR
| Part Number: | SPX2954S-L-3-3/TR |
| Manufacturer: | Exar |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SPX2954S-L-3-3-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | SPX2954 Series 3.3 V Fixed Output 250 mA SMT LDO Voltage Regulator - SOIC-8 T/R |
PCX has Exar Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > SPX2954S-L-3-3-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SPX2954 Series 3.3 V Fixed Output 250 mA SMT LDO Voltage Regulator - SOIC-8 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC N |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 310 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
Documentation for Exar SPX2954S-L-3-3/TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.