Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SP6661EU-L-TR
SP6661EU-L/TR
| Part Number: | SP6661EU-L/TR |
| Manufacturer: | Exar |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SP6661EU-L-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 1250kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8, LEAD FREE, MO-187AA, MSOP-8 |
PCX has Exar Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > SP6661EU-L-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 1250kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8, LEAD FREE, MO-187AA, MSOP-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Supply Voltage | 5.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 10 V |
| Topology | Boost, Charge Pump |
Documentation for Exar SP6661EU-L/TR
| Datasheet | View & Download SP6661EU-L-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SP6661EU-L-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SP6661EU-L-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the switching frequency of the switched capacitor converter?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
