Connectors > SNT-100-BK-G
SNT-100-BK-G
| Part Number: | SNT-100-BK-G |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > SNT-100-BK-G |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector, Shorting Jumper, 0.1 pitch, 4.3A, Gold contacts |
PCX has Samtec Connectors > SNT-100-BK-G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector, Shorting Jumper, 0.1 pitch, 4.3A, Gold contacts
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 5 mΩ |
| Current Rating | 4.3 A |
| Max Current Rating | 2.5 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 450 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 6.096 mm |
| Length | 5.08 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec SNT-100-BK-G
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNT-100-BK-G Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNT-100-BK-G Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNT-100-BK-G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

