Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ55188J
SNJ55188J
| Part Number: | SNJ55188J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ55188J |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple Line Driver 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ55188J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple Line Driver 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Data Rate | 300 kbps |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Supply Current | 34 mA |
| Number of Drivers | 4 |
| Number of Transmitters | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ55188J
| Technical Drawing | View & Download SNJ55188J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ55188J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ55188J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ55188J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ55188J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ55188J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ55188J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the temperature range for this product?
What is the product name and model number?
What is the package type for this product?
How many drivers does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




