Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ55183J
SNJ55183J
| Part Number: | SNJ55183J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ55183J |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Differential Line Driver 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ55183J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Differential Line Driver 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| ESD Protection | No |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 18 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 18 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| ESD Protection | No |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 18 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 18 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ55183J
| Technical Drawing | View & Download SNJ55183J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ55183J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ55183J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ55183J Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SNJ55183J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ55183J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ55183J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ55183J Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



