Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54S37W
SNJ54S37W
| Part Number: | SNJ54S37W |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54S37W |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54S37W Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -3 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 60 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 9.21 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Width | 5.97 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54S37W
| Datasheet | View & Download SNJ54S37W Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54S37W Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54S37W Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

