Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54S00FK
SNJ54S00FK
| Part Number: | SNJ54S00FK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54S00FK |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 20-LCCC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54S00FK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 20-LCCC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 20 |
| Data Rate | 70 Mbps |
| Logic Function | NAND |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54S00FK
| Technical Drawing | View & Download SNJ54S00FK Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54S00FK Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54S00FK Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54S00FK Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54S00FK Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54S00FK Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the description of the product?
What is the number of pins in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

