Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54LS38J
SNJ54LS38J
| Part Number: | SNJ54LS38J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54LS38J |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Input Positive-NAND Buffers With Open-Collector Outp 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54LS38J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Input Positive-NAND Buffers With Open-Collector Outp 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54LS38J
| Technical Drawing | View & Download SNJ54LS38J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54LS38J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54LS38J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54LS38J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54LS38J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the package type of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
Is the product currently in stock?
What is the temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


