Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54HC00FK
SNJ54HC00FK
| Part Number: | SNJ54HC00FK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54HC00FK |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates 20-LCCC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54HC00FK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates 20-LCCC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54HC00FK
| Technical Drawing | View & Download SNJ54HC00FK Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54HC00FK Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54HC00FK Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54HC00FK Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54HC00FK Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54HC00FK Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

