Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54F240J
SNJ54F240J
| Part Number: | SNJ54F240J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54F240J |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 8-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters with 3-state outputs 20-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54F240J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 8-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar inverters with 3-state outputs 20-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 12.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 12.5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.2 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54F240J
| Technical Drawing | View & Download SNJ54F240J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54F240J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54F240J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54F240J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54F240J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54F240J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54F240J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of SNJ54F240J?
What is the package type and temperature range of SNJ54F240J?
Are there any alternate parts available for SNJ54F240J?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


