Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54F11J
SNJ54F11J
| Part Number: | SNJ54F11J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54F11J |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gates 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54F11J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar AND gates 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54F11J
| Datasheet | View & Download SNJ54F11J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54F11J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54F11J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54F11J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54F11J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54F11J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


