Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT646JT
SNJ54BCT646JT
| Part Number: | SNJ54BCT646JT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT646JT |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT646JT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15.6 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 32 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54BCT646JT
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT646JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT646JT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54BCT646JT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT646JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT646JT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product fall under?
What is the price of the product?
What is the supply chain information for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

