Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT640J
SNJ54BCT640J
| Part Number: | SNJ54BCT640J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT640J |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, BICMOS, CDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT640J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, BICMOS, CDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 12.3 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.2 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54BCT640J
| Technical Drawing | View & Download SNJ54BCT640J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT640J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT640J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54BCT640J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT640J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SNJ54BCT640J?
What is the brand of SNJ54BCT640J?
What is the part number of SNJ54BCT640J?
What is the description of SNJ54BCT640J?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



