Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT543JT
SNJ54BCT543JT
| Part Number: | SNJ54BCT543JT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT543JT |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54BCT543JT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 13.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 13.9 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 32 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| Width | 6.92 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 13.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 13.9 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 32 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| Width | 6.92 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 13.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 13.9 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 32 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54BCT543JT
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54BCT543JT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54BCT543JT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54BCT543JT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54BCT543JT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of the product?
What is the package type of the product?
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
How many bits does this transceiver have?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

