Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ALS653JT
SNJ54ALS653JT
| Part Number: | SNJ54ALS653JT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ALS653JT |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, ALS Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, CDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ALS653JT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, ALS Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, CDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 71 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 32 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54ALS653JT
| Datasheet | View & Download SNJ54ALS653JT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ALS653JT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54ALS653JT Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

