Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ALS640BJ
SNJ54ALS640BJ
| Part Number: | SNJ54ALS640BJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ALS640BJ |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, ALS Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, CDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ALS640BJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, ALS Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, CDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 27 ns |
| Turn-On Delay Time | 27 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.2 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54ALS640BJ
| Technical Drawing | View & Download SNJ54ALS640BJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54ALS640BJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ALS640BJ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54ALS640BJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54ALS640BJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ALS640BJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
