Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54AHC02W
SNJ54AHC02W
| Part Number: | SNJ54AHC02W |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54AHC02W |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Gate, AHC/VHC/H/U/V Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ54AHC02W Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Gate, AHC/VHC/H/U/V Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, CDFP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 8.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 9.21 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Width | 5.97 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54AHC02W
| Datasheet | View & Download SNJ54AHC02W Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54AHC02W Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54AHC02W Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54AHC02W Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54AHC02W Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the type of logic gate used in this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

