Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ABT646AJT
SNJ54ABT646AJT
| Part Number: | SNJ54ABT646AJT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ABT646AJT |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, ABT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ABT646AJT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, ABT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 32 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54ABT646AJT
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT646AJT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT646AJT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54ABT646AJT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT646AJT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT646AJT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


