Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ABT16245AWD
SNJ54ABT16245AWD
| Part Number: | SNJ54ABT16245AWD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ABT16245AWD |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, ABT Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDFP48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SNJ54ABT16245AWD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, ABT Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, CDFP48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.3 ns |
| Turn-On Delay Time | 7.3 ns |
| Height | 3.05 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.48 mm |
| Width | 9.66 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ54ABT16245AWD
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT16245AWD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT16245AWD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ54ABT16245AWD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT16245AWD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT16245AWD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ54ABT16245AWD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the brand of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

