Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5432W
SNJ5432W
| Part Number: | SNJ5432W |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5432W |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar OR gates 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5432W Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar OR gates 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -800 µA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 9.21 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Width | 5.97 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ5432W
| Datasheet | View & Download SNJ5432W Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ5432W Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5432W Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range for this product?
What is the package type and temperature range for this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

